Co bude s Apuem?

Ad Blocker Detekován

Díky reklamě na webu mohou tyto stránky fungovat pro všechny naše návštěvníky. Prosíme, zvažte možnost vypnutí Blokátoru reklam ve Vašem prohlížeči, a pomozte tak v rozvoji webu. Zjistěte jak TADY.

https://simpsonovi.eu/co-bude-s-apuem/

Simpsonovi.eu | Co Bude S Apuem?

Po 28 letech by se mohlo stát, že Apu, prodavač indického původu z Kwik-E-Martu zmizí ze seriálu Simpsonovi úplně.

Postava ze Simpsonových, celým jménem Apu Nahasapeemapetilon, který se poprvé v seriálu objevil v osmém díle první řady s názvem Mluvící hlava (The Telltale Head; angl.), by mohl v seriálu úplně skončit. Americký komik Hari Hondabolu upozornil ve svém dokumentárním snímku z roku 2017 – Problém s Apuem (The problem with Apu; angl.) na podle něho problémový pohled západních zemí na jihoasijské komunity a jejich kulturu. Rozvířil tím tak debatu o tom, že ačkoli je postava prodavače ze springfieldského supermarketu neškodnou karikaturou, stává se z ní podle něho nástroj posměchu a šikany o které se vyjádřil ze své vlastní zkušenosti. Hari Kondabolu se k celému tématu vyjádřil, že použil postavu Apua ze seriálu Simpsonovi k rozvíření větší debaty kolem pohledu přistěhovalců z jihoasijských krajin na celém světě.

“ Něco co začalo před dekády, tleskalo se tomu a bylo neškodné, je nyní politicky nekorektní. Co můžete dělat? „

Co říká Matt Groening

Tvůrce Simpsonových Matt Groening se k celému tématu vyjádřil, že je hrdý na všechnu práci vykonanou za celým seriálem a že žijeme v době, kdy lidé milují představu, že jsou něčím ukřivděni.

Co na to H. Azaria – herec Apua

Do hledáčku se také dostal herec Hank Azaria, který jakožto běloch židovského vyznání propůjčil svůj hlas Apuovi stereotypickým komickým akcentem, za což byl krutě zkritizován. Hank Azaria uvedl, že není ochotný pokračovat dál jako Apu a propůjčovat mu svůj hlas. V dokumentu Problém s Apuem však vystoupit odmítl.

Co bude s Apuem? 1

 

Všechny postavy jsou vlastně karikatury

Dobrou zprávou je, že ne pro všechny Indického původu se stal Apu jakýmsi prokletím a stereotypem, na které poukazuje Hari Hondabolu ve svém 49-ti minutovém dokumentu. Jsou i tací, kteří připomínají, že každá postava ze seriálu Simpsonovi se může zdát stereotypní. Zejména stereotypní Homer s nadváhou jakožto hloupý američan pijící pivo a jeho manželka v domácnosti Marge, nebo situace v seriálu tak trochu urážející jiné národnosti a podobně.

Co se stane Apuem?

Apu může ze Simpsonových potichu a nenávratně zmizet a to tak, že už se v nových dílech nikdy neobjeví. Tvůrci seriálu se také mohou například přiklonit k nápadu úmrtí postavy v seriálu nebo podle některých zdrojů by řešením mohla být náhrada herce H. Azaria za asijského herce, který by nedodával Apuovi komický přízvuk. Někteří přicházejí i s nápadem obměny týmu scénaristů, kterých je v současné době 120 a je tvořena majoritně z bělochů mužského pohlaví, k čemuž dodávají, že by to seriálu jenom pomohlo.

Postava Apua rozpoutala kontroverzní diskuzi napříč všemi kontinenty, ale znamená to však konec Apua v seriálu nebo začátek konce seriálu Simpsonovi?

VIDEO

V 15. díle 29. řady Čtení pro mne není (No Good Read Goes Unpunished; angl.) tvůrci seriálu odpověděli všem ve scénce, kdy Marge sedí v posteli svoji dcery Lízy a čte ji knihu na spaní když se najednou Líza obrátí k divákům obrazovek a říká: “ Něco co začalo před dekády, tleskalo se tomu a bylo neškodné, je nyní politicky nekorektní. Co můžete dělat? „ Poté se záběr oddálí, kde je vidět obrázek Apua u její postele s nápisem “Don’t have a cow!” (v překladu něco jako: nemějte/nedávejte si krávu/hovězí), což samozřejmě rozpoutalo vlnu nových debat. Na to Marge odpovídá: “ Některé věci se řeší později „ a Líza odpovídá: “ Pokud vůbec „.