Matt Groening

Ad Blocker Detekován

Díky reklamě na webu mohou tyto stránky fungovat pro všechny naše návštěvníky. Prosíme, zvažte možnost vypnutí Blokátoru reklam ve Vašem prohlížeči, a pomozte tak v rozvoji webu. Zjistěte jak TADY.

Zjistěte více o vašem oblíbeném animátorovi, producentovi a herci Mattu Groeningovi, tvůrci Simpsonových a jejich počátku.

Matt Groening 1

Matt Groening

Celým jménem Matthew Abraham Groening [greyning] se narodil 15 února 1954 v Portlandu, stát Oregon, U.S. Je to americký karikaturista, spisovatel a hlasový herec. Je tvůrcem komiksu Life in Hell (1977-2012) a televizních sérií Simpsonovi (1989 – současnost), Futurama (1999-2013) a Disenchantment (2018) (-česky „Rozčarování“). Jeho Simpsonovi patří k nejdéle vysílaným televizním sériím v historii a také k nejdéle vysílanému animovému sitcomu ve Spojených Státech.

První tvorba

Groening se poprvé prosadil, díky kresleným příběhům nazývaným Life in Hell, který vycházel v magazínu Wet na konci 70.-tých let minulého století. Ve vrcholném období se tak Groeningův kreslený komiks objevil ve dvěstěpadesáti (250) novinových plátků. Life in Hell na sebe upoutal pozornost v roce 1985 televizní společností FOX, kdy byla Mattu Groeningovi nabídnuta práce animátora v šou Tracey Ullmanové a původním záměrem FOXu bylo využít postavy z již proslulého komiksu Life in Hell právě do této šou.

Vznik Simpsonových

Strach ze ztráty práv vlastnictví Groeningovo rozhodnutí padlo na vytvoření něčeho nového, komiksové rodiny Simpsonových. Při tvorbě jmen členů rodinu Simpsonových se Groening inspiroval členy své vlastní rodiny a pojmenoval je podle svých rodičů a své sestře – kromě Barta, který je anagramem anglického slova brat, v překladu spratek.

Ocenění

V roce 1997 Groening a bývalý scénarista Simpsonových David X. Cohen společně vytořili animovaný seriál Futurama z dění světa budoucnosti, ketrý měl premiéru v roce 1999. Futurama se vysílala čtyři roky na stanici FOX a pro další série byla převzata zábavní stanicí Comedy Central. K nejnovějším počinům Matta Groeninga patří animovaný fantasy komediální seriál Disentchantment, který se začal v roce 2018 vysílat na Netflixu.

Matt Groening je držitelem dvanácti cen Emmy za televizní seriály Simpsonovi (10) a Futurama (2). V roce 2004 si odnesl cenu British Comedy Award. Držitelem ceny National Cartoonist Society Reuben Award se Matt Groening stal v roce 2002, za jeho první populární komiks Life in the Hell. Od 14. února roku 2012 se jeho jméno navždy zapsalo do Holywoodského chodníku slávy.

No Responses

  1. 10. 11. 2018